Fundacja "Do dzieła"
Nasze cele
Wspieranie i upowszechnianie zjawisk kultury tradycyjnej, zwłaszcza śląskiej i dziedzictwa kulturowego
Edukacja i animacja społeczno-kulturalna
Wspomaganie dbałości o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój
Wspieranie i upowszechnianie oddolnych inicjatyw obywatelskich oraz procesów demokratycznych
Nasze specjalności
- Teatr Ze Społecznością (TZS wg J. Somersa)
- Oral History - wywiady z żywymi świadkami historii i oparte o nie działania artystyczne
- Integracja międzypokoleniowa
- Warsztaty rękodzieła tradycyjnego związanego ze zdobieniem tkanin i tworzeniem dzianin
- Promocja idei Zero Waste
- Rozwój wolontariatu i działań społecznych
- Wsparcie działalności Kół Gospodyń Wiejskich
Prowadzimy portal wiedzy o kulturze śląskiej OPOLSKIE TRADYCJE
Więcej dowiesz się o nas ze strony www.fundacjadodziel.pl
Nasze projekty
Akademia KGW
Wsparcie wiejskich liderek życia społecznego na rzecz profesjonalizacji działań. W projekcie realizujemy badania diagnozujące potrzeby i potencjał działaczek opolskich KGW, udzielamy doradztwa, realizujemy szkolenia i warsztaty tradycyjnego rękodzieła.
Piękne szycie
Kurs szycia i haftu ręcznego. Tworzymy piękne przez`edmioty użytkowe za pomocą technik ręcznych: haftu płaskiego, krzyżykowego, koralikowego, szyjemy laleczki mocy, wyszywamy makatki i wisiorki, a nawet tworzymy piękne wyszywane notatniki.
Jestem stąd. Opolszczyzna
Cykl warsztatów tradycyjnego rękodzieła prosto z Opolszczyzny on-lline: warsztaty haftu płaskiego, haftu krzyżykowego, malowania wstążek, szydełkowania chusty, tworzenia wianka, kompozycji wzoru opolskiego i opolskiej kroszonki.
Opolska szkoła tradycji
Iwona Wylęgała, etnomuzykolożka, specjalistka od pieśni i śpiewu śląskiego nagrała tradycyjne śpiewaczki z Dębskiej Kuźni: Annę Smalczyk, Marię Mikę i Marię Kwiecińską.
Szycie Fundacji
Dofinansowanie pracowni Fundacji w maszyny do szycia: profesjonalną stebnówkę i overlock.
Gra w historię
Obóz młodzieżowy na Górze świętej Anny, poznawanie historii i kultury regionu, wywiady z najstarszymi mieszkańcami Strzelec opolskich i stworzenie gry terenowej opartej na ludowych podaniach.
Do dzieła. ZERO WASTE Fest 21
Festiwal Zero Waste: kilkanaście warsztatów artystycznych i ekologicznych, pokaz kulinarny, dyskusje o filmie, parmakultura, jarmark lokalnych twórców. Letnia fiesta na początku jesieni.
Do dzieła. ZERO WASTE Fest 20
Festiwal Zero Waste: kilkanaście warsztatów artystycznych i ekologicznych, pokaz kulinarny, dyskusje o filmie, parmakultura, jarmark lokalnych twórców. Letnia fiesta na początku jesieni.
Opowiem Ci jak to było
Teatr ze społecznością oparty na osobistych wspomnieniach mieszkańców Prudnika i nagrania historii mówionych. Projekt zrealizowany pod szyldem prowadzonej wówczas Fundacji "Na zmianę"
Wiele kultur - jeden dom
Projekt realizowany w Dobrzeniu Wielkim i dzielnicy Opola Groszowice. Grupy dzieci poznawały lokalną historię miejsc, w których mieszkają. Podczas plenerów fotograficznych uwieczniały je na zdjęciach. Malowały też mobilny mural tożsamościowy. Zawierający Symbole tego, z czym się utożsamiają i co leży u ich korzeni.
możesz stać się ich częścią